Anasayfa Yarışma Katılım Juri İLETİŞİM Ödül
Selçuk Yöntem

Eğitim hayatına ise Ankara Devlet Konservatuar Tiyatro Yüksek Bölümü’nde son veren ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 1977 yılında da Ankara Tiyatrosu bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Dört Mevsim adında ki oyunda ki oyunculuğu ile “Övgüye Değer Erkek Oyuncu” ödülüne hak kazanmış, Peynirli Yumurta oyunu ile de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne sahip olmuş ve daha sonra da Deli Dumrul tiyatro oyunculuğu ile “Ulvi Uraz En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne almıştır.

Tiyatro oyunculuğu yanı sıra yönetmenlikte yapan Yöntem, ilk olarak 1994 yılında İrfan Yalçın’ın Aşağıdakiler oyununu, 1995 senesinde Savaş Dinçel’in Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye oyununu yöneterek başarıları nedeni ile de “Övgüye Değer Yönetmen” ödülünü kazanmıştır. Daha sonra da Haldun Taner’in Ay Işığında Şamata oyununda yönetmenlik yapmıştır.

Tiyatronun ardından sinema ve televizyon oyunculuğuna atılan Selçuk Yöntem, sinema dalında da En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü C Blok filmi ile kazanmıştır.

Türkiye'nin en önemli dizilerinin vazgeçilmez isimlerinden olan Yöntem, Türkiye tarihine damga vurmuş bir çok karaktere can vermiştir.

1980 yılında TRT’de yayınlanan Yücel Çakmaklı‘nın yönettiği ‘IV.Murat‘ dizisiyle bir anda milyonların tanıdığı sanatçı oldu. 1985 yılında yine Yücel Çakmaklı’nın yönettiği Kuruluş-Osmancık dizisinde ‘Osman Gazi‘ rolünü oynadı. 1995 yılında Gencay Gürün‘ün kurduğu Tiyatro İstanbul’a geçti. 2000 yılında başladığı Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana sanat Dalı Başkanlığı ile Öğretim Görevliliği'ni devam ettirmektedir.

- Deli Yürek
- Kurtlar Vadisi
- Aşk-I Memnu gibi önemli projelerde yer almıştır.
Büyük Risk, Kim Milyoner Olmak İster? gibi yarışma programlarında da görev almıştır.